Vilken blir ljudintensitetsnivån där personen befinner sig?
Hej!
Jag förstår inte varför intensiteterna från vardera högtalare adderas medan ljudintensitetsnivå inte gör det? Jag adderade B1 från första högtalaren och B2 från andra högtalaren vilket gav mig två olika värden på ljudintensitetsnivån som sen kunde summeras. Svaret stämde inte överens med lösningen i bilden ovan. I klippet säger han även att det är en inkoherent ljud, vad betyder det?
Menar du att log(a+b) = log(a) + log(b) ?
ThomasN skrev:Menar du att log(a+b) = log(a) + log(b) ?
Ja , är det därför detta inte gäller?
Det är ju Btot=10log(a)+10log(b). Men hur får du det till log(a+b)?
I ditt fall adderas I1 + I2 = Itot , det stämmer väl om jag fattat rätt. Då är Btot = 10 log(Itot/I0) = 10 log((I1 + I2)/I0), eller?
ThomasN skrev:I ditt fall adderas I1 + I2 = Itot , det stämmer väl om jag fattat rätt. Då är Btot = 10 log(Itot/I0) = 10 log((I1 + I2)/I0), eller?
Ja exakt. Men varför gäller inte addition av ljudintensitetsnivå? Det är det jag undrar över i #1
Jag tänker mer som Btot=10log(I1/I0)+10log(I2/I0)
Det blir i så fall 10
Och det stämmer ju inte.
Du kanske tänker på den här regeln: log(ab) = log(a) + log(b)
ThomasN skrev:Det blir i så fall
Och det stämmer ju inte.
Du kanske tänker på den här regeln: log(ab) = log(a) + log(b)
Jaha okej. Då är jag med. Nej jag tänkte inte på det. Men ditt HL blir ju log(ab) vilket inte stämmer med VL.
I klippet säger han även att det är inkoherent ljud. Vad innebär det för denna uppgift?
Hänger inte riktigt med. Menar du att log(ab) = log(a) + log(b) är fel?
Med koherent menas samma frekvens och fas. Uppgiften är lite luddig men jag antar att de menar två olika stereoanläggningar med olika musikkällor.
ThomasN skrev:Hänger inte riktigt med. Menar du att log(ab) = log(a) + log(b) är fel?
Med koherent menas samma frekvens och fas. Uppgiften är lite luddig men jag antar att de menar två olika stereoanläggningar med olika musikkällor.
Nej jag menar att log(ab)=log(a)+log(b) stämmer , men det stämmer inte att log(a+b)=log(a)+log(b) vilket ser ut som det i #6.
Då antar jag att inkoherent innebär olika fas och olika frekvens?
OK! Då är vi överens, hoppas jag.
Ja, här tror jag att man kan se dem som helt oberoende ljudkällor. Om jag förstått uppgiften rätt.