11 svar
163 visningar
h_09 behöver inte mer hjälp
h_09 143
Postad: 11 feb 19:56

Verklig bild och skenbild

Hej, 

Jag försöker desperat finna en begriplig förklaring till vad verkliga bilder och skenbilder är samt skillnaden mellan de men förstår mig fortfarande inte på det, och undrar om någon skulle kunna klarifierade det.

Enligt min läsbok är en verklig bild en bild som kan fångas up av t.ex en skärm (varför är skärmen relevant?) genom att ett föremål blir både förstorat och upp och ner vänt av en konvex lins (det blir upp o ner pga att ljusstrålarna korsar brännpunkten, antar jag?). Desto närmare linsen är föremålet desto större är avbildningen.

En skenbild är den bild som vi ser när vi tittar igenom denna lins på föremålet (vi bör då vara inom brännvidden) och avbildningen i våra ögon förstoras. Denna kan inte fångas av en skärm (igen, varför är skärmen relevant?).

Jag vet inte riktigt vad det är som jag inte kopplar men det gör det hela verka mycket mer förvirrande än jag tror det är.

Skulle uppskatta all hjälp, tack på förhand!

Pieter Kuiper Online 8777
Postad: 11 feb 20:31
h_09 skrev:

Enligt min läsbok är en verklig bild en bild som kan fångas up av t.ex en skärm (varför är skärmen relevant?)

Om du har en lins någonstans (förstoringsglas, lupp) kan du projicera en reell bild på ett papper. (Det är skärmen, alltså inte en skärm av en iPhone eller dylikt.)

h_09 143
Postad: 11 feb 20:39

Hur fungerar det? Och vad menas med en reell bild?

Pieter Kuiper Online 8777
Postad: 11 feb 20:52 Redigerad: 11 feb 20:55
h_09 skrev:

Hur fungerar det? Och vad menas med en reell bild?

En reell eller verklig bild kan göras synlig genom att projicera det på ett papper. Det är i motsats till en virtuell bild ("skenbild").

Här visas hur man kan göra: 

https://www.youtube.com/shorts/P8XBjrOGUYE 

Men verkligen: ta en lins (en positiv lins) och ett papper och testa!

h_09 143
Postad: 11 feb 21:18

Jahop, så det var inte svårare än så? 

 

Hur funkar en skenbild då? Är det bara att man enbart kan se den igenom linsen då vinklarna som förstoras ändras beroende på vartifrån man tittar på den?

Pieter Kuiper Online 8777
Postad: 11 feb 21:28
h_09 skrev:

Hur funkar en skenbild då? Är det bara att man enbart kan se den  

Det är till exempel också bilden som man ser i en spegel.

Här finns en bra interaktiv webbsida:
Image of Geometric Optics: Basics
https://phet.colorado.edu/sims/html/geometric-optics-basics/latest/geometric-optics-basics_sv.html 

Pieter Kuiper Online 8777
Postad: 12 feb 15:37 Redigerad: 12 feb 17:36

En till kort men tydlig video:
https://www.youtube.com/watch?v=XOk3kPJF2Sk 

h_09 143
Postad: 12 feb 17:03

Jahaa ja jag fattar. 

Måste föremålet som ska projecteras alltid vara en ljuskälla då?

Pieter Kuiper Online 8777
Postad: 12 feb 17:10 Redigerad: 12 feb 17:13
h_09 skrev:

Måste föremålet som ska projecteras alltid vara en ljuskälla då?

Inte riktigt en egen källa. Man kan till exempel inomhus projicera en bild av landskapet utanför fönstret (hus, träd osv).

Egentligen behövs ingen lins:
Make Your Own Camera Obscura | The Village at Black Creek"camera obscura", dvs mörkt rum med ett hål i.

h_09 143
Postad: 12 feb 18:56

Är det för att ljuset som reflekteras av föremålet typ bryts av linsen på ett sett att det projiceras synligt?

Pieter Kuiper Online 8777
Postad: 12 feb 19:34

Ja. Se länken till den interaktiva simuleringen som jag gav ovan för förklaringen med strålgångar osv. 

h_09 143
Postad: 12 feb 21:08

Jag förstår, tack så hemskt mycket!

Svara
Close