Uppgift 28 från gamla nationella prov. Bestäm generell formel för priset av en tavla.
Hej! Jag har haft problem med att lösa den här uppgiften ett tag nu. När jag räknar hamnar jag i närheten av rätt svar men inte riktigt rätt men jag vet inte riktigt vart felet kommer.
Dina anteckningar är svåra att följa.
Vad betyder första raden? Kan du skriva det tydligare?
Sorry fick lite ont om plats… på första raden gjorde jag en formel för vad de olika delarna av tavlan skulle kosta där X är innerdelen och Y är ramen. Har för övrigt redan tagit bort de centimetrarna som läggs på av ramen från bredden och längden av insidan. Hoppas det här förtydligar det något
Om vi har en tavla med yttermåtten 36 x 46 cm så gäller:
Lister: Visserligen skall de sågas 45° och passas ihop, men(!) hur mycket list behövs egentligen? Vi behöver tillräckligt mycket för att få längden 36+46+36+46 = 2(36+46) cm = 1.64 m. Att vi sedan sågar bort saker som vi får slänga, tja, det kan vi inte göra något åt. Vi måste ändå köpa tillräckligt långt för att vi skall nå hela varvet runt.
Duk: Duken är EJ lika stor som tavlan. 3 cm RUNT om går bort vilket innehär att dukens mått är
(36-2*3)(46-2*3) = 30*40 cm^2= 0.12 m^2
Låt nu listen kosta L kr/m och duken D kr/m^2 (det står fel i texten) och teckna ett uttryck för kostnaden för denna tavla.
Gör sedan samma sak för andra tavlan.