Tryck
Hej jag förstår inte riktigt hur jag ska lösa följande uppgift:
Efter ett kraftigt refn är en 88cm hög tunna fylld med regnvatten. Hur stort blir trycket på tunnans botten från regnvattnet?
Jag tänker:
88cm = 0,88 m
P=p0 + dgh
= 101,3 • 10^3 + (1,03 •10^3) • 9,82 • 0,88
=110 KPa
svaret ska bli 8,6 KPa, vad är det jag för för fel??
Varför räknar du med 1030 kg/m3 som densiteten för vatten? Den är inte så hög.
I uppgiften vill man ha trycket från regnvattnet men du har räknat ut trycket från regnvattnet och atmosfären.
När du skriver d, som tydligen har mätvärdet 1,003·103, skall det föreställa densiteten ρ? Varifrån har du fått värdet 1,003·103?
Lufttrycket skall inte vara med i din beräkning.
Du ska nog inte ha med lufttrycket.
Jag förstår inte hur ni hittar densitet
Man får söka upp densiteten, inget som finns i uppgiften
Teraeagle skrev:Varför räknar du med 1030 kg/m3 som densiteten för vatten? Den är inte så hög.
Det exakta värdet beror på temperatur.
Pieter Kuiper skrev:Teraeagle skrev:Varför räknar du med 1030 kg/m3 som densiteten för vatten? Den är inte så hög.
Det exakta värdet beror på temperatur.
Vid vilken temperatur har vatten densiteten 1030 kg/m3?