2 svar
80 visningar
Jaghatarfysik 158
Postad: 31 jan 15:31

Studie teknik till icke matte ämnen

Majoriteten av mitt liv har jag bara freestylat icke matte ämnen. Jag har aldrig lärt mig eller hittat ett riktigt sätt att plugga till icke matte ämmen som biologi eller ekonomi ämnen där det är många begrepp man ska kunna. Jag undrar om olika studietekniker man kan använda för det eller personliga studietekniker

Daddy_cool 52
Postad: 31 jan 17:20

Jag skulle rekommendera dig att anteckna mycket när det kommer till dessa ämnena. Börja med att skriva ned för hand och repetera. Du kan även skriva ned på dator eller iPad men till en början, framförallt om du tycker det är svårt med dessa ämnen, tycker jag du ska skriva för hand. Hjärnan kommer ihåg bättre då. Det absolut bästa är att inte heller skriva av det som läraren skriver utan att istället försöka anteckna med dina egna ord. Detta kommer göra att du dels förstår vad du skrivit enklare, men det blir också lättare att komma ihåg vad du menar. 

Jag skulle också vilja trycka på att försöka diskutera mycket med dina klasskompisar eller din lärare. Genom att prata om det kommande provet kommer du dels kunna lära din kompis delar som hen har missat, men din kompis kommer också lära dig saker som du har missat. Det är mänskligt att glömma vissa delar, men risken för det minimeras om ni slår ihop era hjärnor.

Det absolut viktigaste är att repetera. Där skiljer det sig markant från person till person. Vissa har det lättare när det kommer till att komma ihåg och behöver inte repetera speciellt många gånger, andra behöver repetera väldigt mycket för att det ska sätta sig. Desto mer du övar på studietekniker, desto lättare kommer det bli att lära sig saker framöver. Börja träna på det så tidigt som möjligt så ska du se att du får nytta av det framöver.

När det kommer till dessa ämnen handlar det om att lägga ner tiden helt enkelt. 

 

mag1 9790
Postad: 31 jan 19:32

Det varierar mellan oss alla vilka sätt att plugga som fungerar bra, och vilka som fungerar mindre bra. Det tar ett tag att prova sig fram till ett sätt som (oftast) fungerar bra. För en del är det enklare att lära sig de mindre delarna först och sedan faller bitarna på plats, medans för andra är det enklare att försöka greppa helheten/sammanhanget först, och sedan dyka djupare ner i detaljerna.

I båda de ämnen du nämner finns det massvis med begrepp, och ju fler begrepp du blir bekant med, desto enklare blir det att greppa de mer komplexa begreppen/sammanhangen. Om det känns som det bara är en massa begrepp som dyker upp, kanske det blir lättare att överblicka om du ritar upp det, med mindmaps eller liknande för att få en bild av sammanhanget.

Och just sammanhangen som kan beskrivas/förklaras av de enskilda begreppen, ger en djupare insikt i hur det hela hänger ihop - och ibland inser man själv kopplingar mellan olika delar, som inte finns skrivet i läroboken, eller under nästnästa lektion när läraren går igenom ett mer komplext sammanhang. 

Svara
Close