2 svar
191 visningar
glassmedbanan behöver inte mer hjälp
glassmedbanan 75
Postad: 31 maj 2022 11:40

Rörelse uppgift

En bil bromsas från farten 30m/s till stillastående. Rörelsen beskrivs i ett v-t diagram. Inbromsningen från 30m/s till 15m/s sker på en sträcka av 72m. Hur långt är den återstående bromssträckan 

Jag använde mig av formeln s=v0t+ at^2*1/2

t= 75*2/45= 3.2

a= -15/3.2= -75/16

och fick att s=30*3.2+ ((-75/16)*(3.2^2))/2 =72

Vad är det som blir fel? Svaret ska bli 24m

Fermatrix 7841 – Fd. Medlem
Postad: 31 maj 2022 11:57

Det låter som om vi också har en plot över v(t) enligt uppgiften. Kan du bifoga den också? :)

D4NIEL 3103
Postad: 31 maj 2022 12:16 Redigerad: 31 maj 2022 12:17

Du har räknat med fel v0 för den andra sträckan. Hastigheten är ju redan nere på 15m/s.

s2=15·3.2-127516(3.2)2

Svara
Close