Problemlösning ekvationssystem
Hej, jag behöver hjälp med denna uppgift.
” Maja går till en pizzeria och köper 3 pizzor och en sallad. Detta kostar 270 kr. Lisa köper en pizza och två sallader för sammanlagt 115 kr. Ta reda på vad en pizza kostar med ett ekvationssystem. ”
Jag gjorde ekvationssytemet så här:
X=pizza
Y=salladen
{x+y=74x+3y=385
Jag vet att de sen blir
4x+3(7-x)=385
Hur ska jag göra efter de för att veta vad en pizza kostar?
I din första ekvation verkar x och y vara antalet pizzor och antalet sallader. Eller tolkar jag fel? (Jag fick fundera en stund för att hitta något som är 7.) Fast de talen vet vi.
I din andra ekvation är x priset på en pizza och y priset på en sallad. Du har slagit ihop alla pizzor och sallader.
x och y ska vara priserna.
Ställ upp en ekvation för vad Maja köper och en ekvation för vad Lisa köper.
3x+y=270x+2y=115
Första är majas andra är lisas.
Det ser bra ut!
Nu kan du lösa systemet. T ex genom att lösa ut y ur den första ekvationen och sätta in i den andra.
Hur blir ekvationen då?
Blir de:
x+2(270-3x)=115
Ja, precis.
Tack!!!!!