Problemlösning, bråk
Uppgift 1. Varför har dessa två samma värde? Alltså på vilket sätt? Ge gärna förslag på andra sådana. 45x32 4523
Uppgift 2. Vad är priset /kg eller per kilo om 550 g kostar 22 kr. Hur ska jag liksom tänka? Tacksam för svar :)
#1
Utgå från
4523. Förläng i både täljare och nämnare med 32;
45·3223·32=45·321=45·32
Annat liknande bråk är t.ex. 11121314=1112·1413
#2
0.55 kg kostar 22 kr. Alltså är priset per kilo: 220.55=40 kr
Tänk på enheten. kr/kg, d.v.s. krkg
Dividera kostnaden med antalet kilo.
Tack så mycket för hjälpen! Men på fråga 1, varför har de samma värde.
Och på fråga 2, är priset per kilo 40 kr. Är det liksom klart?
#1. Därför man förändrar ej värdet på det ursprungliga bråket, man bara skriver om det, typ
12=1·32·3=36
Det är alltså samma värde, bara ett annat skrivsätt.
#2 Ja, det är klart där, 40 kr/kg,
Prova själv med att multiplicera 40 kr/kg med 0.55 kg, du får 40·0.55=22 kr.
Tack så mycket!!
Skulle du kunna hjälpa mig med fler?
Visst, starta bara trådar så får du hjälp.
Aissadiallo, det står i Pluggakutens regler att du skall göra en tråd för varje fråga, och att du skall visa för varje fråga hur du har försökt och hur långt du har kommit. Omdu fortsätter bryta mot Pluggaktuens regler riskerar du att bli avstängd. /moderator