3 svar
107 visningar
Esterfalk behöver inte mer hjälp
Esterfalk 18
Postad: 30 jan 12:22 Redigerad: 30 jan 12:24

Plugga till Civilingenjör eller veterinär?

Hej jag ska snart söka vidare till universitet och jag vet inte riktigt vad jag ska söka. Jag har funderat på antingen civilingenjör eller veterinär men det är svårt att välja när utbildningarna är så olika...

 

Här har jag listat upp lite för och nackdelar som jag kommit på om de båda utbildningarna/yrkena:

 

Civilingenjör Teknisk fysik Fördelar:

  • Kortare utbildning 5 år
  • Lätt att hitta arbete
  • Kan jobba mer på distans
  • Hög lön (beror på)
  • Mindre lära sig “utan till”
  • Finns jobb i hela landet

Veterinär Fördelar: 

  • Roligare utbildning, mer biologi och träffa djur
  • Få kurser som är längre
  • Lätt att hitta arbete
  • Hög lön (beror på)
  • Ingen matte
  • Finns jobb i hela landet

Civilingenjör nackdelar:

  • Mycket räkna
  • Många korta kurser
  • Svåraste utbildningen man kan gå (teknisk fysik)
  • Mycket programmering (tråkigt)
  • Kontorsarbete (kan vara tråkigt)
  • Vet inte om jag kommer orka plugga matte och fysik i 5 år till och sedan arbeta med det.

Veterinär Nackdelar: 

  • Längre utbildning 5,5 år
  • Faktatung utbildning
  • Alltid jobba på plats
  • Jobba mycket övertid
  • Sorgligt arbete (beror på)
  • Hålla sig uppdaterad inom ämnet (fortfarande intressant/roligt)
  • Jag är lite allergisk mot katter men om jag äter allergitablett går det bra

 

Jag har betyg för båda utbildningarna och jag vill plugga i uppsala där båda utbildningarna finns så det spelar ingen roll i detta fall. Kommer ni på någon annan stor för/nackdel med någon av yrkena? Övriga kommentarer av vad ni tror är det roligaste jobbet? (Vill också förtydliga att jag är intresserad av matematik och fysik men att det kanske blir för svårt och för mycket jämfört med gymnasiet och därför tvekar jag lite, biologi tycker jag är intressant också men jag vill inte gå civilingenjör bioteknik eftersom det inte riktigt är den biologin jag gillar. 

MrPotatohead 7108 – Moderator
Postad: 30 jan 13:24 Redigerad: 11 feb 23:14

Bra gjort med listorna. Jag har svårt att uttala mig specifikt om några yrken eller veterinärsutbildningen. När folk har ett val mellan en teknisk och icke-teknisk utbildning brukar, baserat på min erfarenhet, det ena alternativet vara vad man själv faktiskt vill medan det andra är vad andra lyckats projicera på en i form av förväntningar. Om detta är fallet även för dig tycker jag utbildningen du faktiskt vill är det självklara valet. 

Noterade en sak med dina listor: om du tycker att en fördel med ett yrke/utbildning är ”ingen matte” så skulle jag inte ge mig in i Teknisk fysik. Då finns det andra civingprogram som borde passa bättre. Det är en absurd mängd tung teoretisk matte som även jag tycker kan bli för mycket för ett icke renodlat matteprogram.

Esterfalk 18
Postad: 30 jan 14:33

Tack för svaret! Ja precis jag håller med dig men det handlar mycket om att jag tycker om båda yrkena (tror jag) och tycker att det både är en fördel med matte och en nackdel då det kan vara intressant och roligt men samtidigt väldigt jobbigt och tungt. Jag tror också att jag kan föreställa mig lättare vad veterinäryrket innebär snarare än civilingenjör då det kan vara så varierande. Civilingenjör är också därför en fördel då det finns så många alternativ jämfört med om jag blir veterinär. 

 

Jag har alltid varit bra på matte och fysik och jag gillar "friheten" med civilingenjör då jag är lite "rädd" för det klassiska 8-17 jobbet vilket veterinär antagligen innebär + extra arbete då djur inte bara behöver hjälp mellan vissa klockslag.

Det verkar alltså som att du gillar veterinärutbildningen men ogillar yrket, och vice versa för civing. Det du dock bör komma ihåg är att veterinärer också kan forska, jobba inom industri eller läkemedelsbranschen. Den sidan av veterinäryrket borde ha fler av de kvalitéer du tror att du istället kommer uppskatta som civilngenjör.

Anledningen att jag skriver "tror" är för att jag tror det är otroligt svårt att förutspå vad man kommer ogilla/gilla om 1, 5 eller 10 år. Du ska självklart tänka långsiktigt men saker förändras både mycket och snabbt på kortare dig än vad du kan ana. Det bästa du kan göra är att helt enkelt välja något du i en hyfsad nära framtid kommer få dig att må bra. Med det sagt kanske veterinär borde vara det bättre valet, men det tål att övervägas några vändor till. ;) 

Svara
Close