2
svar
70
visningar
matte uppgift förstår inte, behöver stöd med den
Behöver hjälp med en matte uppgift som jag inte förstå. Den lyder:
12.Kostnaden för att köpa potatis är proportionell mot vikten. Vilka är värdena för a och b i tabellen nedan
vikt ( kg) 4 7 ...b
pris (kr). 16 a .60
jag förstår inte hur jag ska göra, har försökt men det går inte riktigt bra
Eftersom kostnaden är proportionell mot vikten kan vi säga att priset är pris = vikt * k där k är en okänd konstant som vi vill hitta.
Med hjälp av de första värdena i tabellen kan du bestämma k. När du har gjort det kan du bestämma a och b.
Tillägg: 8 apr 2024 15:44
k är just kostnaden per vikt (kr/kg).
Hur mycket kostar 1 kg potatis, om 4 kg potatis kostar 16 kr?