Processing math: 100%
6 svar
51 visningar
destiny99 behöver inte mer hjälp
destiny99 8762
Postad: Igår 12:45

Malus lag

Hej!

Jag vet att Malus lag lyder såhär I=I0*cos2v. Men något jag har svårt att förstå är varför första intensitet som passerar in i första filtret som är riktad horisontellt är I1=0.5I0 och vad är vinkeln  i det läget då ? 

Pieter Kuiper Online 8708
Postad: Igår 12:59 Redigerad: Igår 13:00

Det infallande ljuset är opolariserat. Det betyder att det elektriska fältet byter riktning hela tiden på ett slumpvist sätt. (Men alltid transversell förstås.)

destiny99 8762
Postad: Igår 13:04 Redigerad: Igår 13:05
Pieter Kuiper skrev:

Det infallande ljuset är opolariserat. Det betyder att det elektriska fältet byter riktning hela tiden på ett slumpvist sätt. (Men alltid transversell förstås.)

Okej men varför är intensiteten hälften av Ioch hur vet man det?

Pieter Kuiper Online 8708
Postad: Igår 14:00

För att medelvärdet över slumpvisa vinklar av ¯sin2θ=¯cos2θ=1/2.

destiny99 8762
Postad: Igår 14:12
Pieter Kuiper skrev:

För att medelvärdet över slumpvisa vinklar av ¯sin2θ=¯cos2θ=1/2.

Menar du att medelvärdet av olika vinklar som den opolariserade ljuset har ett medelvärde på 1/2 och då blir första intensiteten som kommer ut I0/2?

Pieter Kuiper Online 8708
Postad: Igår 14:41
destiny99 skrev:
Pieter Kuiper skrev:

För att medelvärdet över slumpvisa vinklar av ¯sin2θ=¯cos2θ=1/2.

Menar du att medelvärdet av olika vinklar som den opolariserade ljuset har ett medelvärde på 1/2 och då blir första intensiteten som kommer ut I0/2?

Nej. Medelvärdet av cos2 av dessa slumpvisa vinklar (som används i Malus lag) är 1/2. 

destiny99 8762
Postad: Igår 15:13 Redigerad: Igår 15:15
Pieter Kuiper skrev:
destiny99 skrev:
Pieter Kuiper skrev:

För att medelvärdet över slumpvisa vinklar av ¯sin2θ=¯cos2θ=1/2.

Menar du att medelvärdet av olika vinklar som den opolariserade ljuset har ett medelvärde på 1/2 och då blir första intensiteten som kommer ut I0/2?

Nej. Medelvärdet av cos2 av dessa slumpvisa vinklar (som används i Malus lag) är 1/2. 

Jaha okej. Så den första intensitet är hälften av initiala intensiteten grund av att medelvärdet av cos^2v av  slumpvisa vinklar är 1/2 för vi vet också att opolariserad ljus har riktning åt alla håll

Svara
Close