Kretsar och ohms lag
Tjena, jag ska kunna markera ut alla värden till strömmarna och spänningarna i bilden. Jag har tillgång till infon att I1 = 0.016A, R1 = 48.2ohm ,R2 =20.9ohm ,R3 =179.5ohm ,R4 =100.8ohm. Vi behöver bara använda ohms lag.
Jag börjar med att använda Ohms lag och finna U1 . Då R3 och R1 är parallellkopplade bör de ha samma spänning utöver sig. Med det kan jag hitta I3 och Itot. Efter detta blir jag inte så säker på hur jag ska göra, alla steg jag försöker ta känns fel.
Hur exakt bör jag göra för att finna U2 , I2 och I4 ?
Mvh
Vad kan du säga om
I2 + I4 ?
I2/I4 ?
Gokväll, tänkte vidare och kanske hittade det(?)
Hitta ersättningsresistansen för de första två parallellkopplade resistorerna, gör sedan det samma för dem andra. Lägg ihop de två ersättningsresistanserna så som de vore en seriekoppling. Använd därefter ohms lag för att finna totala spänningen (U). Totala U minus den spänning i R1/R3 och då bör du få den spänning I R2/R4, och med det sedan finna I2 och I4 med ohms..?
Det finns många sätt att lösa uppgiften på.
Jag tänkte att
I2 + I4 = I1 + I3
och att
U2 = U4
ger
I2R2 = I4R4