1 svar
34 visningar
Hejsan266 behöver inte mer hjälp
Hejsan266 1279
Postad: 23 feb 16:43

Högerhandsregeln kraft

Hej, tänker jag rätt här? 
a, en elektron som rör sig därmed vänster hand. Tummen riktat neråt. Pekfingret inåt. Kryssen är väl riktningen på magnetfältet? Vinkelrätt mot tummen och pekfingret ger att kraften är riktat åt vänster. 

b, vänster hand igen. Tummen snett neråt vänster. Pekfingret åt höger. Detta ger med långfingret att kraften pekar inåt. Då antar jag att linjerna är riktningen på magnetfältet. En sak jag undrar är att vår lärare sa att det måste  vara 90 grader mellan riktningen och magnetfältet för annars finns ingen kraft. Men här är det mer än 90 grader. Hur hänger det ihop?

Calle_K Online 2366
Postad: 23 feb 17:29

a) Det stämmer.

b) Det måste inte vara 90 grader mellan strömriktningen och magnetfältet. Faktum är att det kommer induceras en kraft oavsett vinkel, sålänge inte vinkeln är 0 eller 180 grader (dvs om de är parallella). Däremot kommer kraften maximeras om vinkeln är 90 grader.

Kraften ges av I*B*sin(v) där v är vinkeln mellan riktningarna. Om v är 90 grader blir sin(v)=1, men för en lägre vinkeln får du ett lägre värde.

Svara
Close