9 svar
149 visningar
Alex; behöver inte mer hjälp
Alex; 452
Postad: 7 feb 2024 17:46 Redigerad: 7 feb 2024 17:46

Flyktingläger

I ett flyktingläger bor totalt 3000personer. Det är lika många personer av varje kön. Det bor 50% fler vuxna än barn och 2/5 av barnen är flickor. Hur många kvinnor och barn bor det sammanlagt i lägret,


Eftersom antalet vuxna är 50% fler än antalet barn så kan vi anta att det finns x barn och 1,5x vuxna.

x+1,5x=3000 ger att x=1200. Då bor det 1200 barn och 1800 vuxna.

2/5 av barnen är flickor ger att det bor 1200*(2/5)=480 flickor. 1200-480=720 pojkar.

Hur ska jag bestämma antalet kvinnor?

Smaragdalena 80504 – Avstängd
Postad: 7 feb 2024 18:07
Alex; skrev:

I ett flyktingläger bor totalt 3000personer. Det är lika många personer av varje kön. Det bor 50% fler vuxna än barn och 2/5 av barnen är flickor. Hur många kvinnor och barn bor det sammanlagt i lägret,


Eftersom antalet vuxna är 50% fler än antalet barn så kan vi anta att det finns x barn och 1,5x vuxna.

x+1,5x=3000 ger att x=1200. Då bor det 1200 barn och 1800 vuxna.

2/5 av barnen är flickor ger att det bor 1200*(2/5)=480 flickor. 1200-480=720 pojkar.

Hur ska jag bestämma antalet kvinnor?

Det är lika många personer av varje kön står det på första raden

Alex; 452
Postad: 7 feb 2024 18:14
Smaragdalena skrev:
Alex; skrev:

I ett flyktingläger bor totalt 3000personer. Det är lika många personer av varje kön. Det bor 50% fler vuxna än barn och 2/5 av barnen är flickor. Hur många kvinnor och barn bor det sammanlagt i lägret,


Eftersom antalet vuxna är 50% fler än antalet barn så kan vi anta att det finns x barn och 1,5x vuxna.

x+1,5x=3000 ger att x=1200. Då bor det 1200 barn och 1800 vuxna.

2/5 av barnen är flickor ger att det bor 1200*(2/5)=480 flickor. 1200-480=720 pojkar.

Hur ska jag bestämma antalet kvinnor?

Det är lika många personer av varje kön står det på första raden

Gäller inte det barnen då? Antalet flickor är inte lika med antalet pojkar. 

Om 1800 vuxna personer bor i lägret och det finns lika många av varje kön så finns det 1800/2=900 kvinnor. Stämmer det?

900 kvinnor+1200barn=2100 kvinnor och barn.

Smaragdalena 80504 – Avstängd
Postad: 7 feb 2024 18:20

Gäller inte det barnen då? Antalet flickor är inte lika med antalet pojkar.

Nej, det är antalet kvinnor + flickor som är lika med antalet män + pojkar.

Om 1800 vuxna personer bor i lägret och det finns lika många av varje kön så finns det 1800/2=900 kvinnor. Stämmer det?

Nej.

900 kvinnor+1200barn=2100 kvinnor och barn.

Nej.

Alex; 452
Postad: 7 feb 2024 18:56

Nytt försök 

Antar att det bor x barn i lägret. x*1,5 vuxna.

x+1,5x=3000 <-> x =1200 barn och 1800 vuxna.

Antalet flickor= 1200*(2/5)=480.

Antalet pojkar= 1200-480=720.

Vet att

kvinnor+flickor=män+pojkar

              +480   =          +720
Jag vet att antalet vuxna=1800, men hur många av de är kvinnor eller män?

Louis 3782
Postad: 7 feb 2024 19:07

Om k är kvinnor är 1800-k män. Att sätta in i din ekvation.

Sedan kan vi ta ett annat lite enklare sätt utan ekvation.

Alex; 452
Postad: 7 feb 2024 19:30

K+M=1800

k=1800-m

k+f=m+p

k+480=m+720

1800-m+480=m+720

1800-m=m+240

1800-240=2m

m=780.

k=1800-780=1020.

k+f=m+p

1020+480=780+720

1500=1500 och samtliga individer=3000.

Nu är jag nyfiken på det andra enklare sättet. :)

Louis 3782
Postad: 7 feb 2024 19:38

Det hade varit enklare om du kört på k och 1800-k,
eftersom det är antalet kvinnor du vill ha fram.
I stället för att först beräkna m och sedan k.

Men har du fått fram svaret?

Alex; 452
Postad: 7 feb 2024 19:45

Du har rätt.
1020 kvinnor+480 flickor+720pojkar=2220, vilket är rätt svar.

 

Tack så jättemycket för hjälpen Louis och Smaragdalena!

Louis 3782
Postad: 7 feb 2024 19:47

Du kom i ditt första inlägg fram till att det är 720 pojkar.
Det är 3000/2 kvinnor och flickor.
Så det är 1500 + 720 = 2220 kvinnor och barn.

Svara
Close