Envariabelanalys - Varför är följande resonemang fel?
Jag ska bestämma ifall följande integral konvergerar/divergerar:
Mitt resonemang lyder som följande:
Detta är fel, eftersom facit säger att den divergerar. Varför är det fel?
Du fuskar lite, du har ju 1+1/x2, visserligen är 1/x2 konvergent med de gränserna men 1+1/x2 är inte konvergent.
När x går mot oändligheten går 1/x mot 0, så för större och större x går allting mot y=1, och arean är då oändlig.
Dracaena skrev:Du fuskar lite, du har ju 1+1/x2, visserligen är 1/x2 konvergent med de gränserna men 1+1/x2 är inte konvergent.
När x går mot oändligheten går 1/x mot 0, så för större och större x går allting mot y=1, och arean är då oändlig.
Hänger inte riktigt med. 1x2 är konvergent då borde väl 1 + 1x2 också vara det eftersom 1 endast är konstant?
Eller tror jag förstår nu. Stämmer följande?
∫∞11+1x2dx=∫∞11 dx + ∫∞11x2dx och eftersom ∫∞11dx divergerar gör även ursprungsintegralen det. För att ursprungsintergralen ska konvergera måste båda delintegralerna göra det.
Precis! Det jag menade i #2 är följande (samma som du skrev algebraiskt):
https://www.desmos.com/calculator/8j4tn4ofhi
Integralen av f(x) är area under kurvan, om f(x) går mot y=1 så kommer integralen aldrig vara konvergent eftersom du kommer att ha oändligt med area att addera upp. Precis det som du uttryckte snyggt algebraiskt i #4
Dracaena skrev:Precis! Det jag menade i #2 är följande (samma som du skrev algebraiskt):
https://www.desmos.com/calculator/8j4tn4ofhiIntegralen av f(x) är area under kurvan, om f(x) går mot y=1 så kommer integralen aldrig vara konvergent eftersom du kommer att ha oändligt med area att addera upp. Precis det som du uttryckte snyggt algebraiskt i #4
Tack för hjälpen!