Det behövs en kraft på 105 N för att dra ut en horisontell fjäder 35 cm.
Det behövs en kraft på 105 N för att dra ut en horisontell fjäder 35 cm. Hur stort arbete uträttas om man drar ut fjädern en halv meter?
ska jag använda mig av W=k∆ eller är jag ute och cyklar?
Ja, du kan använda
Jroth skrev:Ja, du kan använda
jag fick 4,375 joule stämmer det?
Nej, det stämmer inte. Visa hur du har räknat.
35*0,50^2/2=4,375
Vad betecknar i formeln ?
0,35*0,50^2/2=0,04375 får jag nu
betecknar fjäderkonstanten och den är inte 0,35. Hur beräknar man fjäderkonstanten?
F=-k*L <---- addera med k på båda led
F+k=L <----- Subtrahera bort F på båda sidor så vi får k ensam
k=L-F <----- Lägg in alla värden
0,35-105= -104,65 verkar fel?
Du kan strunta i minustecknet så länge, det visar "bara" kraftens riktning.
Du har "löst" som om det stod
Bo-Erik skrev:Du kan strunta i minustecknet så länge, det visar "bara" kraftens riktning.
Du har "löst" som om det stod
ja jag tänkte också dividera l med F MEN vi har ju ett minustecken hur kan man strunta i den? hur jag än gör blir något negativ hur kan man bra ignorera att k är negativ?
mattegeni1 skrev:F=-k*L <---- addera med k på båda led
F+k=L <----- Subtrahera bort F på båda sidor så vi får k ensam
k=L-F <----- Lägg in alla värden
0,35-105= -104,65 verkar fel?
Du gör fel redan i första steget. Vilket räknesätt är motsatsen till multiplikation?
Om du subtraherar k från båda sidor i ekvationen F=-k*L får du F-k = -k*l-k som även kan skrivas F-k = -k(l+1).
Läser du Fysik 1 och Fysik 2 parallellt? Du har ju frågor på båda kurserna. I så fall rekommenderar jag starkt att du klarar av Fysik 1 innan du börjar med Fysik 2. I annat fall är risken att du inte klarar någon av kurserna, åtminstone inte Fysik 2. Vilka förkunskaper har du i matematik?
Bo-Erik skrev:Läser du Fysik 1 och Fysik 2 parallellt? Du har ju frågor på båda kurserna. I så fall rekommenderar jag starkt att du klarar av Fysik 1 innan du börjar med Fysik 2. I annat fall är risken att du inte klarar någon av kurserna, åtminstone inte Fysik 2. Vilka förkunskaper har du i matematik?
jag läser fysik 2 kan inte se någonstans att jag frågat om fysik 1?
Jag misstog mig, trodde att potentiell energi för fjäder ingick i Fysik 1.