Definitionsmängden för h och periodiciteten hos den trigonometriska funktionen.
a)
$f: \mathbb{Q} \to \mathbb{R}$ och $g: \mathbb{Z}_+ \to \mathbb{Q}$ vara två funktioner. Om vi tar ett element$x\in\mathbb{Z}_+$ och applicerar funktionen $g$ så får vi ett element i $\mathbb{Q}$, det vill säga $g(x)=y\inError converting from LaTeX to MathML\mathbb{R}$. Funktionen $h$från $\mathbb{Z}_+$ till $\mathbb{R}$ definierad genom att första applicera $g$ och sedan $f$ är den sammansatta av $f$ och $g$ och det gäller att $h(x)=f(g(x)).$
b)
Först tar jag reda på vad $h(x)$ är. Jag vet att $h(x)$är en sammansatt funktion av $f$ och $g$, dvs.$h(x)=f(g(x)),$ alltså är:
$h(x)=f(g(x))=\frac{4}{5}Sin(\frac{3x\Pi}{2})-5$
Sen sätter jag in $3,4,5$ i funktionen och ser vilka värden jag får:
$h(3)=\frac{4}{5}Sin(\frac{3.3\pi}{2})-5=(\frac{-11}{3})$
$h(4)=\frac{4}{5}Sin(\frac{3.4\pi}{2})-5=(-5)$
$h(5)=\frac{4}{5}Sin(\frac{3.5\pi}{2})-5=(\frac{-19}{3})$
Alltså:
$h(3)=\frac{-11}{5}$
$h(4)=-5$
$h(5)=\frac{-19}{3}$
c)
En definitionsmängd är alla möjliga invärden till en funktion. För funktionen $h$ definierar jag värdet för $g$,vilket går från:$g:\mathbb{Z}_+ \to \mathbb{Q}$. Alltså är definitionsmängden för $h:\mathbb{Z}_+$
Värdena $h$ kan avbilda beror på den yttre funktionen $f$,alltså ör $f:s$ målmängd $h:s$ målmängd; $h:s$ målmängd är: $\mathbb{R}$_.
d)
En värdemängd till en funktion är den mängd som innehåller alla värden som funktionen kan anta. Därför behöver jag testa $h(1)$ och $h(2)$ för att se om dom ger unika värden.
Funktionen består av sin, som har ett återupprepande värde var $2\pi$. Om jag undersöker värdena:
$h(1)=\frac{4}{3}Sin(\frac{3*1\pi}{2})-5=(\frac{-19}{3})$
$h(2)=\frac{4}{3}Sin(\frac{3*2\pi}{2})-5=(-5)$
$h(3)=\frac{4}{3}Sin(\frac{3.3\pi}{2})-5=(\frac{-11}{3})$
$h(4)=\frac{4}{3}Sin(\frac{3*4\pi}{2})-5=(-5)$
$h(5)=\frac{4}{3}Sin(\frac{3*5\pi}{2})-5=(\frac{-19}{3})$
$\frac{-19}{3},−5,\frac{-11}{3},-5$ kommer upprepa sig. Detta betyder att $h(k+4)=h(k)$ för alla $k∈Z+.$
Jag har ju att
$h(k+4)=\frac{4}{3}sin(\frac{3\pik+3\pi4}{2}-5=$......hur ska jag fortsätta?
f)En funktion är surjektiv om värdemängd och målmängd är identiska.I det här fallet är målmängden mängden av reella tal, som vi redan konstaterat.
Värdemängden däremot är $V_{h}=[(\frac{-19}{3}),(-5),(\frac{-11}{3})]$ Alltså är värdemängd och målmängd inte identiska. Alltså är funktionen inte surjektiv. hur ska jag bevisa?
Hej och välkommen hit.
Gör ett nytt försök med LaTex-koden.
Skapa en ny tråd för varje fråga. Annars blir det bara rörigt.
Någon som går sommarkursen i matematik 7.5hp? ;)
Som sagt, ändra alla $ till dubbla $ så får du LaTeX-koden att fungera.
Välkommen till Pluggakuten Emrah!
Du har en funktion f:Q→R. Funktionens definitionsmängd är lika med mängden Q. Funktionens målmängd är lika med mängden R. Funktionens värdemängd är lika med mängden f(Q), som är en delmängd av målmängden. Mängden f(Q) är lika med alla element i R som är relaterade till element i Q via funktionen f, med andra ord
f(Q)={y∈R:∃x∈Q, .
Albiki
Tack för hjälpen.