Bredning av natriumhydroxid
Du ska bereda en natriumhydroxidlösning, NaOH(aq), med koncentrationen 0,5 mol/dm3 och volymen 500 ml. Hur stor massa NaOH(s) ska du väga upp? Glöm inte enhet!
First måste du räkna ut hur mycket en mol NaOH väger. Det gör du genom att lägga ihop de ingående komponenternas molvikt. Deras molvikt läser du av i periodiska systemet. Du vill bereda en lösning av NaOH 0,5 mol /dm^3 ( 1 dm^3 = 1 liter). Väg upp hälften av vikten av en mol NaOH och lös upp det i en liter avjoniserat vatten.
Alternativt väg upp 1/4 och lös upp det i 1/2 liter avjoniserat vatten.
Dimi14 skrev:...
Alternativt väg upp 1/4 och lös upp det i 1/2 liter avjoniserat vatten.
Uppgiften frågar enbart efter massan NaOH, men eftersom Dimil4 skriver hur du skall bereda lösningen så bjuder jag på följande tips:
- Väg upp rätt mängd NaOH.
- Ta fram en mätkolv graderad till 500 ml.
- Lös upp NaOH i en mindre volym avjoniserat vatten än den volym färdig lösning du vill ha, ungefär hälften.
- När all NaOH är löst, fyll på avjoniserat vatten till strecket (500 ml).
Då slipper man den obehagliga överraskningen att man står där med >500 ml lösning. I det läget är det svårt att hitta tillbaka till en känd koncentration. (Det är inte en ovanlig miss att göra när man börjar labba i skolan.)
För en värdesiffra på koncentrationen spelar detta noll roll, men generellt är det bra att vara noggrann i labbet.