Avgör om definit,indefinit eller semidefinit (flervariabelanalys)
a) h^2+k^2
lösning:
h^2+k^2 = (h+k)^2 -2hk. Hur är denna positivt definit? Fattar inte eftersom den har - framför 2hk
b) h*k, hur är denna indefinit? finns ju + framför funktionen?
Har precis börjat på lokala extremvärderingar så är inte så haj på detta område.
Du ser ju direkt av uttrycket h2+k2 att det är positivt definit. En kvadrat är ju alltid positiv eller lika med noll. Eftersom uttrycket endast är noll om h=k=0 är det positivt definit.
hk är ju indefinit eftersom det kan anta vilket tecken som helst. Om h<0 och k>0 blir ju hk<0 medan om h>0 och k>0 blir ju hk>0. hk är därför indefinit.
AlvinB skrev:Du ser ju direkt av uttrycket h2+k2 att det är positivt definit. En kvadrat är ju alltid positiv eller lika med noll. Eftersom uttrycket endast är noll om h=k=0 är det positivt definit.
hk är ju indefinit eftersom det kan anta vilket tecken som helst. Om h<0 och k>0 blir ju hk<0 medan om h>0 och k>0 blir ju hk>0. hk är därför indefinit.
Då förstår jag. Jag kollar på denna serie och i klippet (4.38-5.00) så säger han att då han har endast en kvadrat (som i a i mitt fall, dvs (h+k)^2 -2hk) så blir det en "positiv semidefinit". Hur kommer det sig? Dvs hur kommer det sig att det inte stämmer i mitt fall?
Han har ju bara (h+k)2. Då kan man ju sätta h=-k, till exempel (h,k)=(1,-1) och få uttrycket till noll för värden på (h,k) som inte är (0,0). Då är uttrycket positivt semidefinit.